Рекомендації до викладання теми

„Починаємо вивчати фізику”

Основними вимогами до вивчення теми „Починаємо вивчати фізику”

за програмою є наступні:

- знання правила знаходження ціни поділки вимірювального при-

ладу;

- вміння знаходження ціни поділки вимірювального приладу;

- вміння знаходження границь вимірювання та похибку вимірю-

вання;

- вимірювати об’єм тіл мензуркою;

- наводити приклади фізичних явищ, приладів, тіл;

- вміти переводити дольні в кратні одиниці вимірювання довжини,

площі, об’єму в систему СІ.

Виходячи з вище сказаного на наш погляд доцільно проводити індивідуальну та групову форми роботи над поставленими вимогами.

На даному етапі вивчення фізики особливо важливо підтримувати за- цікавленість предметом, застосовуючи демонстрації явищ та перегляд

наукових відео роликів.

Необхідно правильно і досконало розповісти як працювати з підруч-ником.

Використовувати творчі домашні завдання.

Урок № 5

Тема уроку: Виміри простору. Довжина та одиниці довжини.

Лабораторна робота № 4„ Вимірювання лінійних

розмірів та площі поверхні тіл”.

Мета уроку: Повторити відомі факти про фізичні величини та

їх одиниці вимірювання, за допомогою яких вимі-

рюють лінійні розміри та площу поверхні тіла;

розвивати практичні навички використання прила-

дів під час виконання лабораторної роботи;

виховувати зацікавленість фізикою, показуючи її

зв’язок з повсякденним життям.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: лінійка, сантиметр, набір тіл різних розмірів, лист

паперу в клітинку, картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2.Актуалізація опорних знань:

- границі вимірювання приладу;

- ціна поділки вимірювального приладу;

- фізичні величини, якими вимірюють властивості тіла займати

частину простору;

- фізична величина вимірювання площі фігури;

- одиниці вимірювання довжини ( ширини, висоти); площі.

3.Індивідуальна робота:

Картка № 1.

Знайти ціну поділки приладів:

120

- 20 40

-

-

- 60

Картка № 2.

Випиши у два стовпчики фізичні тіла та фізичні явища:

стакан, грім, кулька, метелиця, степ, полум’я, свічка, вітер, райдуга, Сонце, туман, літак, град ,листопад.

4.Мотивація: Що ж нового ми пізнаємо на уроці?( Оголошення теми та мети уроку).

5.Вивчення нового матеріалу:

а) вимірювання лінійних розмірів тіла:

а- довжина; в-ширина; h-висота. Одиниця вимірювання в СІ: метр (1 м). Дольні та кратні одиниці вимірювання:

1 мм = 0,001 м

1 см = 0,01 м

1 дм = 0,1 м

1 км = 1000 м

Стародавні одиниці вимірювання довжини:

1 верста = 1066 м

1 аршин = 0,7112 м

Одиниці вимірювання, які не відносяться до міжнародних:

1 морська миля = 1852 м

1 фут =0,3048 м

1 дюйм = 0,0254 м

б) вимірювання площі тіла:

Площу тіл правильної геометричної форми вимірюють за допомогою косвених вимірів. Наприклад, площу круга за

допомогою радіуса кола S=πr2.

Площа прямокутника: S=ab.

Площа трикутника: S=0,5ah.

Одиниця вимірювання в СІ: квадратний метр ( 1 м2). Дольні та кратні одиниці:

1 мм2= 0,000001 м2

1 см2 = 0,0001 м2

1 дм2= 0,01 м2

1 км2= 1000 000 м2

Стародавні одиниці вимірювання площі:

1 десятина = 10925 м2

Одиниці вимірювання, які не відносяться до міжнародних:

1 акр = 4047 м2

6. Закріплення вивченого матеріалу:

Виконання учнями лабораторної роботи.

7. Підведення підсумків уроку.

8. Домашнє завдання: § 3,4 . стор.21 Впр. № 3,

стор.34 додаткове завдання*

( на окремому аркуші)

Урок № 6

Тема уроку: Об’єм та одиниці об’єму .

Лабораторна робота № 5 „Вимірювання

об’єму твердих тіл, рідин, газів”.

Мета уроку: Ввести поняття про об’єм та його одиниці вимірюван-

ня, поняття про агрегатні стани речовини;

розвивати практичні навички використання фізичних

приладів(мензурки, мірного стакану), удосконалювати

вміння знаходження ціни поділки та похибки вимірю-

вального приладу; виховувати акуратність при

виконанні роботи як якість особистості.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: мензурка, мірний стакан, тіло правильної

та неправильної форми, лінійка.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання:

стор.21 Впр. № 3( на дошці правильні відповіді, учні обмінюються

зошитами і перевіряють завдання ):

145 мм = 0, 145 м

1,5 км = 1500 м

2 км 32 м = 2032 м.

Завдання стор.34 здають для перевірки вчителю.

3. Актуалізація опорних знань:

Дидактична гра „Лови помилку”. На дошці виконано розрахунок ціни поділки вимірювального приладу. Треба знайти помилку у записі.

100 мл


ЦП =


50 мл

Вірна відповідь: ЦП =

За вірною відповіддю знайти похибку вимірювання:

= 5 мл: 2 = 2,5 мл

4. Мотивація: Яка фізична величина вимірюється в мл ?

Відповідь: об’єм .( Оголошення теми та мети уроку).

5. Вивчення нового матеріалу:

V- об’єм. Одиниця вимірювання в СІ: кубічний метр( 1м3). Дольні та кратні одиниці:

1 км3 = 1000000000 м3

1 дм3 = 0,001 м3

1 см3 = 0, 000001 м3

1 л = 1 дм3 = 0,001 м3

1 мл = 0,001 л =1 см3

Формула для знаходження об’єму тіла правильної форми:

V = So·h; для знаходження об’єму паралелепіпеда:V =abh.

Як знайти об’єм тіла неправильної форми?

Vт =V2 – V1, деVт – об’єм тіла,V1 – об’єм рідини в мензурці до занурення тіла, V2 – об’єм рідини в мензурці після занурення в неїтіла.

6. Закріплення вивченого матеріалу:

Виконання учнями лабораторної роботи.

7. Підведення підсумків уроку.

8.Домашнє завдання:§ 3,4.стор.21 Впр. 4,5; знайти старовинні

одиниці вимірювання об’єму*

Урок № 7

Тема уроку: Взаємодія тіл. Земне тяжіння. Електризація тіл.

Взаємодія заряджених тіл. Взаємодія магнітів.

Сила – міра взаємодії. Енергія.

Мета уроку: Переконати учніву існуванні взаємодії між тілами. Ввес-

ти поняття гравітаційної і електромагнітної взаємодії, си-

ли та енергії. Розвивати вміння оперувати фізичними тер-

мінами при поясненні певних явищ.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: саморобні таблиці класифікації сил та енергій; дидак-

тичний матеріал; ебонітова паличка та гільза з фольги;

постійний магніт та магнітна стрілка; гумовий шнурок

та важки по 100 г, 200 г, 300 г; динамометри.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання:

( виконується консультантами на перерві і результати подаються вчи-телеві)

стор. 21 Впр. 4,5.

0,0000075 м= 0,0075 мм= 7,5 мкм;

5900000000000 м =5900000000 км = 5900 Гм;

6400000 м = 6400 км = 6,4 Мм.

3. Мотивація:

4.Вивчення нового матеріалу:

Веду пояснення виконуючи досліди:

1.Дослід із гумовим шнурком, на якому висить важок 100 г, 200 г, а

потім 300 г.

2.Дослід із магнітом та магнітною стрілкою.

3.Дослід із закріпленою на штативі гільзою з фольги на нитці і на-

електризованною ебонітовою паличкою.

Запитання до учнів: Що ви спостерігали під час проведення дослідів? Яке явище ви спостерігали?

Відповідь: З дослідження робимо висновок, що при безпосередній взаємодії двох тіл виникає деформація або притягнення чи відштов-хування між тілами.

Отже, в фізиці кажуть не про дію одного тіла на інше, а про взаємну дію - взаємодію.

Тому зважаючи на всесвітній зв’язок між тілами і на їх взаємо-дію, зазначимо, що не завжди можна назвати всі тіла, які діють на дане тіло, та й розрахувати результати такої взаємодії неможливо. Тому для опису будь-якого випадку взаємодії фізичних тіл користу-ються фізичним поняттям сили.

Сила - причина зміни стану тіла.

Інтенсивність взаємодії між тілами може бути різною, тому сила, яка характеризує цю взаємодію, також може мати різні значен-ня, тобто силу можна описати певним числом. Сила має кількісну міру.

Сила - фізична величина, яка кількісно характеризує дію одного фізичного тіла на інше.

Силу позначають символом F.

Одиниця сили в СІ - Ньютон ( 1 H).

Для вимірювання сили використовують - динамометри. Є різні конструкції динамометрів.( Демонструю їх)

сила


гравітаційна електромагнітна


сила сила

всесвітнього тяжіння

тяжіння

Енергія тіла – це фізична величина, яка характеризує спо-собність тілавиконувати роботу.

Енергія позначається символом W.

Одиниці енергії вСІ – Джоуль ( 1 Дж)

Виконана робота над тілом дорівнює зміні енергії тіла.

механічна теплова хімічна

енергія

електромагнітна світлова

5. Закріплення вивченого матеріалу:

Закріплення нового матеріалу проводжу за запитаннями до § 6,7.

6. Повторення :

Виконання тесту для самоперевірки стор. 54 -55 підручника.

7. Підведення підсумків уроку.

8. Домашнє завдання: § 6,7; повторити §1-5,8.

Підготувати казку з використанням

фізичних термінів*

Кiлькiсть переглядiв: 669

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.